Haber

5 tonun üzerinde kokain ele geçirildi: Değeri 850 milyon euro

İtalyan yetkililer geminin ortasında Sicilya açıklarında transfer edilen 5,3 ton kokaine el koydu. İtalya’nın mali polis teşkilatı Guardia di Finanza, ele geçirilen kokainin tahmini piyasa değerinin 850 milyon euro (25,4 milyar TL) olduğunu açıkladı.

Reuters’e göre, İtalyan mali polisi olayla bağlantılı beş kişiyi gözaltına aldı. Polisin yaptığı açıklamaya göre, polis Güney Amerika’dan gelen bir gemiyi takip ediyordu. Gemiye 19 Temmuz Çarşamba günü sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Bir keşif uçağı, baskından önce söz konusu geminin güvertesinden Sicilya Boğazı’na bırakılan paketlerin daha sonra bekleyen bir balıkçı teknesi tarafından alınacağını tespit etti.

BEŞ KİŞİ TUTUKLANDI

İtalyan polisi daha sonra balıkçı teknesini durdurdu ve teknede gizlenmiş kokain paketlerine el koydu. Operasyonda aralarında iki Tunuslu, bir İtalyan, bir Arnavut ve bir Fransız vatandaşının da bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Sicilya Bölge Lideri Renato Schifani, operasyonu “uyuşturucu kaçakçılığına darbe” olarak nitelendirerek memnuniyetini dile getirdi.

Nisan ayında İtalyan polisi doğu Sicilya kıyılarında yaklaşık 2 ton kokain ele geçirdi ve uyuşturucunun daha sonra başka bir gemi tarafından teslim alınacağı düşünülüyordu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu