Haber

Bakan Özhaseki: 405 bin bina çip numuneleriyle denetlendi

ANKARA (İGFA) –Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnşaat İşleri Genel Müdürlüğü, yapıların daha dayanıklı ve güvenli hale getirilmesi için betonun her adımını denetleyen Elektronik Beton İzleme Sistemi’ni (EBİS) hayata geçirdi.

81 ilde hayata geçirilen EBİS ile binalarda kullanılan betonla ilgili tüm süreçler kayıt altına alınıyor.

EBİS ile içerisine yerleştirilen çipler sayesinde betonun hangi şantiyeden, hangi beton mikserinden, ne zaman ve ne zaman alınıp alınmadığı, kaç adet, hangi laboratuvar çalışanının aldığı, muhafaza edilip edilmediği adım adım takip ediliyor. şantiyedeki kür havuzunda belirtilen sürelerde bekletilir.

“BİNALARIN GÜVENLİ OLMASINI SAĞLIYORUZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yapılarımızın daha sağlam ve güvenilir olması için her aşamayı inceliyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; “İnşaat İşleri Genel Müdürlüğümüzün geliştirdiği EBİS ile inşaat projelerinde beton numunelerinin kontrolünü yapıyoruz” dedi. EBİS ile bugüne kadar 81 ilde 33 milyon çip beton numunesi alınarak 405 bin binanın denetlendiğini belirten Bakan Mehmet Özhaseki, “Milli üretimimiz olan çiplerle binalarımızı denetliyor, binaların güvenli olmasını sağlıyoruz. ” sözlerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnşaat İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, “EBİS ile beton mikserinden numuneler alıyor ve bundan sonra numuneye kimsenin müdahale etmemesi için önlem alıyoruz. “Betonun içine bir çip yerleştiriyoruz ve o numuneyi an be an takip ediyoruz” dedi.

EBİS DÜNYAYA AÇILDI

Öte yandan betonun izlenmesini sağlayan Elektronik Beton İzleme Sisteminde kullanılan çipler de millileştirildi. Birçok ülke bu çipler için Bakanlıkla görüşmelere başladı. Toplantılar sonucunda Arnavutluk, Azerbaycan, Katar, KKTC ve Özbekistan ile Elektronik Beton İzleme Sistemi kurulumuna yönelik iş birliği protokolleri imzalandı. Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan ile de müzakereler sürüyor.

haberodemis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu