Haber

Önder Erdoğan’dan kira fiyatlarına sert tepki!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

DEPREM BÖLGESİNDE KONUT

Daha önceki afet tecrübelerimizle deprem bölgesinde süreci hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Tünel kalıp sistemi ile temellerini atıyoruz. Gayrimenkulde herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için ekiplerimiz titizlikle çalışmaktadır. Bunu daha önce İzmir Elazığ’da yaptık. Şehirlerimizde yapılan yeni yerleşim alanları ile yeni cazibe merkezleri ortaya çıkmakta, bu sayede ev sahibi olmak ve kiralamak kolaylaşmaktadır.

Büyük şehirlerde kira sorunları görüyoruz. Bu fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz. Seçimden sonra yasal zeminde adımlar atacağız.

14 MAYIS SEÇİMLERİ

Bizim için siyasette hiçbir zaman bir duraksama, duraksama olmadı. 40 yıllık siyasi hayatım hep böyle yoğunlukta geçti. Eşim ve çocuklarım da benimle birlikte yaşadı. Bayramın ikinci ve üçüncü gününde sarsıntılı bölgede olacağız. Eve teslim programlarımız var. İftar sofralarında depremzede kardeşlerimizle beraberdik. Köy meskenlerini teslim edeceğiz. Devletin insanı içindir. Manavgat’ta da benzer konutlar yaptık. İlk başta bize inanmadılar.

‘Bay. Kemal Bey’, sizin devletle bir sorununuz mu var? Bir yanda terör örgütünün meclis uzantısıyla şu anda iş yapan ve Kandil’deki teröristlerden haber gönderen teröristlerin savunduğu 7’li tablo varken, diğer yanda Halk Masası var. İttifak milletleri için çalışıyor. Milletimize TCG Anadolu’yu anlatıyoruz, insanlar çıkıp bizim için dua ediyorlar. Ama çıkıyorlar, Togg model diyor, TCG Anadolu model diyor. Tekrar teşekkürler.

TCG ANADOLU ENVANTER GİRİYOR

Bizim savunma sanayimizde bu kadar hijyen şartlarına dikkat eden bir gemi olamaz. Her yer pırıl pırıl. 1300’den fazla çalışanı vardır. Mavi denizlere yelken açacak ve oradan Türk’ün gücünü dünyaya haykıracaktır. Bununla yetinmedik, İspanya ile görüşmelerimiz sürüyor. İngilizlerle de görüşüyoruz. Şimdi onu iki katına çıkaracağız. Uçak gemimizi büyüteceğiz, denizlerdeki gücümüzü artıracağız. Barbaros’un soyundan gelenler, gücünü Barbaros’a göstereceklerdir.

“ENFLASYON DAHA DA ARTACAK”

Ekonomiyle alakası olmayan şahıslardan biri de ‘Bebecan’. Davos’ta bir görüşmemiz oldu ve IMF’ye dedim ki, ‘Kadronuzu bize gönderiyorsunuz. Ama bu unsurlar bizi yönetemez. ‘Ben başbakanım, Türkiye’yi ben yöneteceğim’ dedim. 2013 yılı civarında IMF’nin ipini kestik. O zamanlar Merkez Bankamızın döviz rezervi 27.5 milyar liraydı. Benim başbakan olduğum dönemde 135 milyar dolara çıktı. Şimdi hava üflüyor. Son imzayı atan başbakan, siz kimsiniz? 6 sıfır atacağız dediğimde ‘hayır’ diyenler bunlar. Hatta bazı köşe yazarları ‘Taksim’e gidip anırırım’ diyorlardı. 2013’ten sonra IMF ile işimiz bitti. CHP’nin çok övdüğü biri var, IMF ile otel kapılarında görüştüler. ‘IMF’den mali destek alsın’ dediler. Borç almadık, iflas mı ettik? Ne oldu, bizi mi batırdılar? Faizi indireceğiz dedik ve indirdik. Ne oldu? battık mı? Enflasyon da düşüyor. Enflasyon biraz yüksek ama buralara kadar geldi, daha da düşecek. Bizim için değerli olan düşük faizli yüksek yatırım. Doğruluğumuz dünyada takdir ediliyor.

AİLE VE GENÇ BANKASI PROJESİ

Geride kalan 21 yılda Türkiye’ye yüzyıllara bedel yeni hizmetler kazandırdık. Dünya değiştikçe, yeni fırsatlarla birlikte yeni tehditler de ortaya çıkıyor. Önümüzdeki dönemde hizmet noktamızda ailelere ve gençlere odaklanıyoruz. Aileye ve gençlere özel önem vereceğiz. Bunu aile ve gençlik bankası ile destekleyeceğiz. Norveç bunun dünyadaki en iyi örneğidir. Orada gençler için bir fon var. Kendi gençlerine mutlaka bir yüzde ayırırlar. Karadeniz gazının da aynısını ailelerimize ve gençlerimize tahsis edeceğiz. Buna asla dokunulmayacak. Bu ek ile gençler evlendiklerinde belli bir süre ödemeden faizsiz kredi kullanabilecekler. Ev hanımlarının emekliliğinde sigorta primlerinin bir kısmını da biz ödeyeceğiz. Her ailede en az bir çalışan olmasını sağlayacağız. Yeni evli çiftlere 2 yıl ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira kredi vereceğiz.

LGBT gibi sapkın bir yapıyla mücadele edeceğiz. 7’li masa LGBT’ye karşı bir atılım mı yapıyor? Bunu ne Güzel Parti ne de diğer ortaklar söyleyemez. Ben onlara LGBT masaları diyorum. Kadınlarımızı şiddetten ve diğer ayrımcılık biçimlerinden korumaya devam edeceğiz. Cumhur İttifakı ve AK Parti kadına şiddet konusunda çok kararlı. Burada odunumuz yok. Kadınlarımızın güçlenmesine karşı kadınlarımızın şiddetinden asla taviz veremeyiz. Bunun karşısında yasal düzenlemelerimizi kararlı bir şekilde işleteceğiz.

HDP’DEN KILIÇDAROĞLU’YA DESTEK

Masanın dibine kadar indi ve 7’li masa oldu. Bu 7’li masa Kürt vatandaşımızı taciz ediyor. CHP’nin Kürt kardeşlerimi sevmekle bir derdi yok, bunlar yalan. Doğuda CHP’nin adı bile okunmuyor. Oradan bir şeyler almaya çalışıyorlar. Güneydoğu ve Doğu’daki Kürt kardeşlerimle hiçbir sorunum yok. Yaptığımız mitinglerde Kürt kardeşlerimizle dayanışmamız çok yerindeydi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracaklardı. Kendilerine göre yeni bir kurumdan bahsediyorlar. Dine olan nefretleri yeni değil. CHP’nin din düşmanlığı geçmişi var. CHP ve HDP kapalı kapılar ardında pazarlık ederek açıklamalar yapıyor. Batıda olan Doğuda da aynı olur dedik de oldu mu? Şimdi havaalanlarına ve üniversitelere bakın. Üniversitesiz şehir yoktur. Kardeşlerimi Kürt diye orada üniversitesiz bırakamazdım. Oradaki kardeşim okuyor ve üniversitesine gidiyor. Kandil, HDP üzerinden kendisine kanlı bir alan açmaya hazırlanıyor. Bay değil mi? Kemal Bey’in de makam kapma derdi var mı? Diyarbakır’da 51 vatandaşımızın ölümüne neden olan ‘Selo’ değil mi? Neden İmralı’da yatıyor? ‘Selo’yu çıkarın diyorlar, çocuk katilini İmralı’dan çıkarın diyorlar.

Bu ülke terör devleti değil. Bu ülkeden teröriste ekmek yok. İmralı’daki PKK elebaşını bırakmak istiyor. Tıpkı ‘Selo’yu formda bırakmak istediği gibi.

FETÖ VE PKK SEÇİM MANİPÜLASYONU

Batı şu anda onlara ciddi gaz veriyor. Batı’da özellikle Biden’ın bu açıklaması ilk gazı veren oldu. Avrupa’da başı Almanya çekiyor. Fransa bu işte başı çekiyor. Bizim gözümüzde PKK başkadır, benim Kürt kardeşlerim başkadır. Kürt düşmanı arıyorlar, bakacaksın HDP’ye, CHP’ye. Yıllardır Kürtlere zulmeden CHP ve HDP zihniyetidir. Kürtlere özgürlük veren AK Parti’dir. Kürt kardeşlerim en çok oyu AK Parti’ye verdiler. Şu sıralar yalan üzerine kurulu bir dizi söylem sürdürülüyor. ‘Bay’a değmez. Kemal Bey gidin. Teröristle kol kola olanlara milletim fırsat vermiyor.

MİLLETİM TÜRKİYE’Yİ GÜVENİLİR ELLERE TESLİM ETMEK İSE HER ŞEYE HAZIRIZ

14 Mayıs Türkiye için yükseliş dönemi olacak. Masanın etrafındakiler gidecek ve Cumhur İttifakı çok farklı bir heyecanla işbaşı yapacak. Kazanılan deneyim var. Bunlarda tecrübe yok, Cumhur İttifakı’nda tecrübe var. Bu deneyimle geleceğe yürüyeceğiz. Milletim Türkiye’yi emin ellere teslim edecekse her şeyiyle hazır bir ekip var. Bu güçle yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz. Sen yürüyeceksin ki millet arkandan yürüsün. Güçlü ve başarılı bir yönetimin iki kuralı olduğuna inanıyoruz. Güçlü bir lider ve başarılı bir ekip. Bu takım dünyada örnek bir konuma yerleşti. Eğitimde, sağlıkta, altyapıda, tarımda attığımız adımlar… 15 Mayıs sabahı birçok muhalefet lideri ölecek.

“Kabinede değişiklik olacak mı?”

Milletim yetkiyi verir vermez çalışmaya devam edecek kadromuz var. Biz diğerleri gibi ne olacak diye bir zihniyette değiliz. Koalisyon gibi bir sorunumuz yok. Politikacılar, bürokratlar, spor, kültür sanat hepsi mümkün. Seçim zaferimizi milletimizle birlikte yaşadıktan sonra en rahat ettiğimiz konu bu.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ AÇILDI

İstanbul’u finans merkezi yapacağız dedik. Osmanlı’da bu işin merkezi Galata idi. Anadolu yakasında çalışmalar yaptık ve burayı en ideal yer olarak belirledik. İstanbul’u dünya finansını kendine çekecek bir merkez haline getirmeliydik. ‘Bizi de yer’ diye talipler artıyor. Bunları buraya getirmek için Merkez Bankası ve devlet bankalarıyla konuştuğumda o masanın etrafındakiler ‘hayır’ dediler. Bunu mimari açıdan gören Batılı arkadaşları projeyi beğendiler. Burada kamu bankaları, Merkez Bankası ve diğer kurumlar yerlerini alacak. Türkiye’nin gurur duyacağı bir merkez ortaya çıktı. Londra piyasası çöktü, New York çöktü. İstanbul şimdi bunu fırsata çevirecek. Uluslararası finans sektörü gözünü oraya dikecek. İstanbul, bölgesel ve küresel finans merkezleri arasında yerini alacaktır. 10 yılda İstanbul’u dünyanın en iyi 10 finans merkezi yapacağız.”

KARADENİZ GAZI BİTMİŞTİR

20 Nisan’da müjdemizi vereceğiz. Karadeniz gazının ilk fazını Filyos’ta devreye alacağız. 16 Nisan itibariyle kuyulardaki vanalar açılarak gaz verilmeye başlandı. Sahadaki üretimi 3 yılda 40 milyon metreküpe çıkaracağız. İkinci etap bittiğinde ise tüm konutların gaz ihtiyacını karşılayacak seviyeye geleceğiz. Burada da yeni keşiflere hazırlanıyoruz. Orta Karadeniz’de çalışmalar yapıldı, değerlendirmeler devam ediyor. Batı Karadeniz’deki arama potansiyeli yüksek bir potansiyel göstermektedir.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ’NDE SON ADIM

Sayın Putin törene video konferans yoluyla katılacak. İlk ünite elektrik üretmeye başlayacak. Ülkemizin elektriğinin yüzde 10’u bu santralden karşılanacak. Akkuyu doğalgaz ithalatını da engelleyecek. Trakya’dan Batı’ya da doğal gaz dağıtacağız. Burada 4 tane var, ilkini açacağız. Bir yılın ortasında üç ünite devreye girecek. Ülke ekonomisine 6,5 milyar dolar katkı sağlayacak. Türkiye’nin yüzyılı aynı zamanda iktidar yüzyılı olacaktır.

ortakoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu