Teknoloji

Samsung’un gelir raporları yayınlandı, Koreli şirket 8 yılın dibini gördü

Samsung, 2022’nin 4. çeyreğine ve 2022 mali yılına ilişkin en son sonuçlarını yayınladı. Şirketin karı sekiz yılın en düşük seviyesinde görünüyor.Devam eden küresel ekonomik gerileme, artan maliyetler ve akıllı telefonlara ve diğer tüketici elektroniğine olan talebin azalması neden olarak gösterildi.

Samsung Electronics’in geliri, 31 Aralık 2022’de sona eren çeyrekte 70,46 trilyon KRW oldu ( yaklaşık 57,21 milyar dolar) ve bu Bu da 2021’in 4. çeyreğine göre %8’lik bir düşüş anlamına geliyor.Şirketin faaliyet karı 4,31 trilyon KRW (2021’in 4. çeyreğine göre %69 düşüş). yaklaşık 3,5 milyar dolar ) olmuş. Şirketin 2022 yılına kadar yıllık geliri 302,23 trilyon KRW (yaklaşık 245 milyar $) gibi yüksek bir seviyeye ulaşmış olsa da, sadece 43,38 trilyon KRW ( yaklaşık 35,22 milyar dolar) olmuş.

Samsung’un çip parçası Samsung DS Şirketin gelirine birden fazla kez en çok katkıda bulunan kişi oldu, kötü bir çeyrek geçirdi. COVID-19 salgını sırasında şirket, akıllı telefonlarda, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda, PC’lerde, oyun konsollarında, giyilebilir cihazlarda, TV’lerde ve hatta sunucularda kullanılan DRAM ve NAND depolama gibi yarı iletken çip satışlarında rekor kırdı. Ancak, bu tüketici elektroniği cihazlarına olan talep, yüksek enflasyon, artan faiz oranları, devam eden ekonomik sakinlik ve jeopolitik gerilimler nedeniyle keskin bir şekilde düştü. İşletmeler maliyetleri düşürmeye başladı, bu da daha düşük çip satışlarına ve daha düşük çip fiyatlarına neden oldu.

Benzer şekilde, Samsung’un diğer parçaları Sistem LSI’sı( kamera sensörleri, akıllı telefon ve otomobil işlemcilerinin imalatı) ve Samsung DX( tüketici elektroniği ) da kötü bir çeyrek geçirdi. Fakat Samsung Dökümhane( çip üretim bölümü), 4nm ve 5nm yongaları ile yıl boyunca satışlarda rekor rakamlara ulaştı ve hasarın bir kısmını kapatmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu