Haber

Save The Children: AB’de her 4 çocuktan 1’i yoksulluk riski altında

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Save The Children’ın yayınladığı son rapor, Avrupa Birliği’nde (AB) her 4 çocuktan 1’inin yoksulluk riski altında olduğunu ortaya koydu.

İngiltere merkezli kuruluş, 2020-2021 döneminde 14 AB ülkesindeki çocuk yoksulluğu oranlarını karşılaştırdığı “Securing Children’s Futures” başlıklı yeni bir rapor yayınladı.

Birlik ülkelerinde yoksulluk sınırındaki çocuk sayısının 2021 yılında 200 binden fazla artarak 19,6 milyonu aştığının belirtildiği raporda, her 4 çocuktan 1’inin yoksulluk riski altında olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, Avrupa’nın dünyanın en güçlü bölgelerinden biri olmasına rağmen, yüksek yaşam maliyeti, iklim krizi ve Kovid-19 salgını nedeniyle “yoksulluk ve sosyal dışlanma” yaşayan çocuk ve aile sayısının arttığına dikkat çekildi. endişe verici”.

Yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altındaki çocuklar sırasıyla yüzde 33,4 ve yüzde 41,5 ile İspanya ve Romanya’da en yüksekken, göçmen çocuklar, mülteciler, sığınmacılar, belgesiz ve refakatsiz çocuklar “en savunmasız grup” içinde yer alıyor. kaydedildi.

Raporda, İtalya’daki göçmenlerin yüzde 32,4’ünün yoksulluk içinde yaşadığı, ancak bu oranın İtalyan vatandaşları arasında sadece yüzde 7,2 olduğu kaydedildi.

Romanya’da hanelerin yüzde 40’ının gelirinin bir önceki yıla göre azalırken, harcamaların yüzde 98 arttığının belirtildiği raporda, ailelerin rehavete kapılmalarına rağmen ihtiyaç ve gıda harcamalarında kısıntıya gittikleri belirtildi. çocukların refahı için risk.

Rapor ayrıca, tek ebeveynli ailelerde yaşayan çocukların, engelli çocukların ve etnik azınlıklara mensup çocukların da yoksulluk riski altında olduğunu ortaya koydu.

“Hiçbir çocuk okula aç karnına gitmemeli”

Save the Children Avrupa Müdürü Ylva Sperling raporla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir çocuk okula aç gitmemeli, ailesinin işi için endişelenmemeli veya soğuk bir evde yaşamamalı. Ancak Avrupa’daki birçok krizin etkisi, birçok aile için yemek yemeyi veya ısınmayı artık bir seçenek haline getiriyor ve çocukları, gelişimleri ve esenlikleri için ihtiyaç duydukları şeylere ihtiyaç duyuyor. onları temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıyor.”

“Avrupa genelinde çocuk yoksulluğuna ilişkin rakamlar yıkıcı”

Almanya’da çocuk yoksulluğu ve toplumsal eşitsizlikten sorumlu örgütün başkanı Eric Grosshaus, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Avrupa genelinde çocuk yoksulluğuna ilişkin rakamlar şaşırtıcı. AB’de 19,6 milyon çocuk yoksulluk içinde yaşıyor ve bunların 2 milyondan fazlası Almanya’da yaşıyor. Ülke genelinde her beş çocuktan biri yoksulluk içinde ve hiçbir mazereti yok. Alman hükümeti çocuk yoksulluğu ile ilgili hevesli sözlerini yerine getirmedi.

bayatajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu