Haber

Şırnak yetiştiricilerinin hayatı yazın yaylada, kışın ise ilçede geçiyor.

Şırnak yetiştiricilerinin hayatı yazın yaylada, kışın ise ilçede geçiyor.

ŞIRNAK Şırnak’ta yetiştiricilerin kışın zorlu çalışması 6 aydır devam ediyor. Yazın yaylada bulunan yetiştiriciler, kışın ilçedeki hayvanların arasında vakit geçiriyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde hayvancılık kış aylarında da devam ediyor. Her yıl 2 metre kar yağan ilçede bu sene geç yağdı ancak istenilen seviyede yağmur yağmadığı için yetiştiriciler yazın topladıkları saman ve otları kar üzerindeki hayvanlarına veriyor. İlçe merkezi Ali Çavuş Mahallesi’nde yaşayan yetiştiriciler, dondurucu soğukta dışarıda yüzlerce koyun ve keçisine bakıyor. Yazın yaylada, kışın Beytüşşebap semtinde hayvancılık yaptığını söyleyen Reşit Abi, karlı havalarda hayvanları beslediklerini ve daha üniform olduğunu söyledi. Yıllardır bu işi yaptıklarını söyleyen Abi, “Zor ama yapacak başka bir şeyimiz yok” dedi. dedim.

Karda doğuran koyunlara yardım eden yetiştirici Selim Abi, “Yıllardır bu işi yapıyoruz. Yaz aylarında Faraşin Yaylası’nda, kış aylarında ise evimizde çalışmalarımız devam ediyor. Hayvancılık yapılıyor. çok güzel bir meslek, onların içinde olmak ve onları beslemek çok güzel.” 6 ay boyunca burada karlı günlerde hayvanlarımızı ot ve samanla besleyeceğiz. Yaz gelince yaylaya çıkarız. Ömrümüzü burada geçirdik.” sözleriyle.

haber-nusaybin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu